Transfer technologií startupového národa

Specialisté z odboru pro řízení projektů a transfer technologií (OŘPTT) uskutečnili v lednu týdenní návštěvu technologických a vzdělávacích institucí „startupového národa“, Izraele.

Izrael je tvořen z šedesáti procent pouští, má omezené přírodní nerostné zdroje, nedostatek pitné vody a neúrodnou půdou, obyvatelstvo žije ve stavu permanentního ohrožení ze strany sousedních zemí. Pro většinu Izraelců nad osmnáct let platí povinná vojenská služba, která musí být vykonána ještě před nástupem na vysokou školu. Všechny výše uvedené faktory historicky motivují obyvatele k inovacím, protože ty byly v minulosti otázkou přežití.

Země s cca šesti tisíci aktivními start-upy a více než třiceti technologickými inkubátory, která je svou velikostí srovnatelná s Moravou, je světovým inovačním lídrem.

Zástupci OŘPTT měli v rámci své návštěvy Izraele možnost získat detailní informace o inovačních aktivitách na nejvýznamnějších izraelských technologických institucích a univerzitách. Příkladem jsou technologický institut Technion v Haifě, StarTau – centrum podnikání Telavivské univerzity, společnost SNE, která poskytuje technologický transfer a komercializaci více než 26 izraelským vysokým školám, Mekrspace – co-workingový prostor pro začínající firmy, Yissum – technologické centrum Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Ministerstvo zahraničních věcí Izraele a Velvyslanectví ČR v Tel Avivu.

Získané znalosti a nová partnerství využije OŘPTT k podpoře inovací a zlepšování procesů komercializace duševního vlastnictví na ČVUT.

 

Tým OŘPTT s guru izraelského ekosystému
akcelerátorů a start-upů Talem Catranem

IMG_1029